Podtatranská hasičská liga

Dobrovoľní hasiči o poháre starostu obce Vernár


Rázovitá horská obec Vernár - zaujímavá dedinka pod Vernárskym sedlom sa rozprestiera v chránenom prírodnom prostredí na rozhraní Národných parkov Slovenský raj a Nízke Tatry na ich východnom okraji na významnej spojnici medzi Spišom, Horehroním a Gemerom. Najväčší rozmach zaznamenala v 70. rokoch minulého storočia, keď tu žilo 1 200 obyvateľov, dnes je ich približne šesťsto. A z nich je vytvorený vyše sedemdesiatčlenný aktívny dobrovoľný hasičský zbor, ktorého predsedom je Mikuláš Ondruš a veliteľom Vladimír Greňa. Dňa 22.7.2018 boli organizátorom už devätnásteho ročníka hasičskej súťaže o Putovný pohár starostu obce za účasti 20 družstiev mužov, žien i dorastu .



Medzi mužmi do 35 rokov najlepší čas dosiahlo Spišské Bystré I (17,17 s). Druhé skončilo Spišské Bystré II (18,12). Tretiu priečku obsadil Svit (19,91).



Aj v kategórii žien si víťazstvo na svoje konto pripísalo Spišské Bystré, keď dosiahlo čas 21,62 s. Na druhom mieste sa umiestnila Šuňava (30,16).



Predstavili sa i muži nad 35 rokov – Spišský Štiavnik dosiahol čas 23,54 s, za čo boli ocenení starostom obce Vernár.



V osobitných kategóriách súťažil i hasičský dorast. U chlapcov boli najlepšie Batizovce (20,48) pred Gánovcami ( 22,68) a Šuňavou (47,02). Medzi dievčatami najväčšiu radosť mali tentoraz Gánovce (26,33). Druhý skončil Spišský Štiavnik len s rozdielom 0,71 s (27,04).



Ceny najlepším družstvám i krásne putovné poháre osobne odovzdal starosta obce Vernár Vladimír Ondruš, ktorý je veľkým podporovateľom dobrovoľnej požiarnej ochrany v obci. Na záverečnom slávnostnom nástupe poďakoval dobrovoľným hasičom i hasičkám za ich nezištnú činnosť konanú pre nás všetkých. Pozval všetkých do Vernára na budúci rok na jubilejný 20. ročník tejto súťaže, ktorý sa bude konať v rámci osláv 90. rokov založenia miestneho Dobrovoľného hasičského zboru.



24. ročníku Podtatranskej hasičskej lige v priebežnom poradí medzi mužmi do 35 rokov vedie Šuňava pred Svitom a Spišským Bystrým II. Aj medzi mužmi nad 35 rokov je najlepšia Šuňava, druhé sú Batizovce a tretia Spišská Teplica. Do tretice i medzi ženami do 35 rokov na prvom mieste tróni Šuňava pred Štrbou a Liptovskou Tepličkou. Medzi ženami nad 35 rokov je poradie : 1. Batizovce, 2. Spišské Bystré, 3. Šuňava.



Medzi dorastencami vedú Batizovce pred Gánovcami a Hranovnicou, u dorasteniek zasa Spišský Štiavnik i Gánovce – dosiahli rovnaký počet bodov. Tretie je Spišské Bystré.



Dobrovoľných hasičov i hasičky čaká ešte sedem súťaží, kde môžu získať ďalšie body do tabuľky Podtatranskej hasičskej ligy a vylepšiť si svoje umiestnenie. Najbližšia súťaž mužov, žien , dorastu i mužov nad 35 rokov bude v nedeľu 29.7.2018 v Hranovnici v hasičskom areáli na Lúčke. Štart prvého družstva je naplánovaný na 13.00 hodinu. Predtým o 10.30 h sa tu predstavia i 6 až 16-roční mladí hasiči v disciplíne požiarny útok s vodou.



Ondrej Klimo



 



Článok pridaný: